bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadzaniem szkoleń BHP zajmuje się odpowiednia firma działający w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP są podzielone na różne kursy, które odpowiadają rodzajowi wykonywanej pracy. Wybrany kurs BHP jest prowadzony przez doświadczonych specjalistów pracujących w firmie zajmującej się sprawami BHP. Można wyróżnić dwie formy szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a są to szkolenia seminaryjne oraz szkolenia online. W zależności od wybranej formy sam przebieg szkolenia będzie się nieco różnić. Standardowa forma szkolenia BHP polega na kilku spotkaniach seminaryjnych połączonych z samokształceniem uczestników, podczas gdy szkolenia BHP online są przeprowadzane za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej.
Szkolenia pierwszej pomocy przedmedycznej w szkole
Edukowanie dzieci oraz młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest istotnym zadaniem, ponieważ pomaga w zapoznawaniu większej ilości ludzi z odpowiednimi zasadami niesienia pomocy poszkodowanym. Firma działająca w branży BHP zajmuje się przeprowadzaniem różnych szkoleń, takich jak szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W wielu szkołach organizuje się specjalne kursy pokazowe, podczas których doświadczeni specjaliści edukują młodzież o niesieniu pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Ponadto w wielu szkołach średnich istnieje przedmiot zwany EDB, czyli edukacją dla bezpieczeństwa. Firma BHP zatrudniająca szereg specjalistów może oferować prowadzenie kursu pierwszej pomocy przedmedycznej dla szkół w celu edukowania młodzieży o właściwych zasadach udzielania pomocy. Edukowanie członków społeczeństwa o zasadach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest ważnym zadaniem, które może przyczynić się do ogólnego wzrostu bezpieczeństwa w społeczeństwie.
Czym jest PIP
PIP jest skrótem, który oznacza Państwową Inspekcję Pracy, stanowiącą polski organ nadzoru. Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest, przede wszystkim, nadzór oraz kontrola nad przepisami dotyczącymi prawa pracy. Same przepisy regulujące obowiązki pracowników oraz pracodawców znajdują się w Kodeksie Pracy. Jednym z aspektów zawartych w przepisach prawnych jest regulacja spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się właśnie, między innymi, sprawdzaniem czy w danej firmie i zakładzie są przestrzegane odpowiednie przepisy BHP. Jednym z obowiązków pracodawcy, który jest zawarty w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego szkolenia BHP. Pracownik, który ukończył wstępne szkolenie BHP, otrzymuje specjalną kartę zaświadczającą o odbytym szkoleniu. Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić dokumenty zaświadczające o odbyciu przez pracowników oraz pracodawców odpowiednich szkoleń BHP. Pracodawca powinien więc zadbać o szkolenia BHP zatrudnionych pracowników.
Sposób przeprowadzania audytu bezpieczeństwa
Przeprowadzanie audytu BHP jest jedną z wielu usług oferowanych przez firmę, która zajmuje się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy. Głównym zadaniem audytu bezpieczeństwa jest sprawdzenie, czy w danej firmie są przestrzegane odpowiednie przepisy regulujące zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedną ze sprawdzanych kwestii związanych z bezpieczeństwem są szkolenia BHP pracowników oraz okres ich ważności. Przeprowadzaniem audytu bezpieczeństwa zajmują się odpowiednio wykwalifikowani i wyszkoleni specjaliści pracujący w służbie BHP. Audyt BHP polega na sprawdzeniu warunków pracy panujących w danym zakładzie, firmie, przedsiębiorstwie lub instytucji. Ocenie podlegają wszelkie sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, która to ocena jest przeprowadzana przez zatrudnioną do tego celu zewnętrzną firmę. Po przeprowadzonym audycie bezpieczeństwa pracodawca otrzymuje szczegółowy raport dotyczący przeprowadzonej oceny wraz ze wskazówkami, co należałoby zmienić w firmie w kwestiach bezpieczeństwa i higieny pracy.